środa, 12 marca 2014

Alergia na sierść psa

Niejedna rodzina spotkała się z sytuacją kiedy ich pociecha zapragnęła psiaka, jednak po wizycie w hodowli bądź schronisku dziecko zaczęło kichać i kaszleć a przeprowadzone później badania wskazały, że jest ono uczulone sierść. Bardzo ciężko jest odmówić dziecku, jednak wiele rodzin robi to, gdyż najważniejsze jest dla nich jego zdrowie.
Obecnie jeżeli alergik pragnie hodować zwierzę jest to jak najbardziej możliwe po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który skieruje nas na leczenie. Coraz większa wiedza w dziedzinie medycyny pozwala na przeprowadzenia skutecznej terapii odczulającej. Warto o tym pamiętać, gdyż alergia może niespodziewanie pojawić się u osób w każdym wieku, nawet w przypadku gdy wcześniej miały częsty kontakt ze zwierzętami.





Na czym polega alergia na psa?
Alergia jest reakcją immunologiczną organizmu na kontakt z białkowymi antygenami zwierzęcia. Są one rozpoznawane przez organizm osoby uczulonej jako zarazki w skutek czego następuje silna reakcja obronna przejawiająca się poprzez zapalenie dróg oddechowych wywołujące katar sienny, zapalenie spojówek, astmę lub wyprysk alergiczny.
Sama sierść psa nie jest alergenem, ale wszystko to, co na tej sierści się znajduje. Jest to przede wszystkim naskórek zwierzęcia, w którym znajdować się może, aż 29 antygenów białkowych. Mogą one znajdować się także w ślinie, moczu i psich odchodach.

Która rasa psów jest bezpieczna dla alergika?
Nie można wprost powiedzieć, że dana rasa jest wręcz przeznaczona dla osób, które są uczulone. W przypadku psów o długiej sierści istnieje największe ryzyko, gdyż posiadają one aktywny alergen w naskórku. Poza tym długa sierść może gromadzić alergeny przenoszone przez wiatr takie jak roztocza kurzu, pyłki i wiele innych, na które chory może być także uczulony. W przypadku psów krótkowłosych zagrożenie jest to nieco mniejsze, ale realne.

Jak w takim razie zmniejszyć zagrożenie alergiczne?
Jeżeli posiadamy już psa w domu musimy o niego dbać i chodzić z nim regularnie na wizyty weterynaryjne. Odpowiednie żywienie i mycie a także zapewnienie naszemu pupilowi dużej ilości ruchu pozwoli zmniejszyć wzrost i łuszczenie się naskórka, a także zapobiec wielu infekcjom skórnym. Musimy wyznawać zasadę, która mówi, że szczęśliwy pies to zdrowy pies.

W przypadku, gdy rozważamy przygarnięcie psiaka warto udać się do znajomych, którzy mają już w domu pupila, bądź do kilku hodowli. W takich miejscach znajduje się duża ilość alergenów. Po kilku wizytach będziemy wiedzieli z jaką rasą czujemy się najlepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz