środa, 10 lipca 2013

Zakłaczenie

Zakłaczenie to powstawanie kulek sierści, które osadzają się w przewodzie pokarmowym kota. Najbardziej narażone są na niego koty z dłuższa sierścią. Koty nieustannie się myją, jednak do ich mycia nie jest używana woda. Koty korzystają ze swojego języka, który szorstki i doskonale usuwa brud z kociego futerka. Niestety podczas mycia na języku zbiera się kocia sierść, która przedostaje się do przewodu pokarmowego. Te połykane przez koty kulki sierści mogą prowadzić do różnych powikłań.

Kulki sierści zalęgające w przewodzie pokarmowym mogą doprowadzić nawet do stanów zapalnych. Poza podrażnieniem żołądka częstym objawem zakłaczenia są wymioty. Zdarza się, że kot wymiotując pozbywa się z żołądka zalegającej sierści.

Inne dolegliwości spowodowane zakłaczeniem to utrata apetytu i apatia. Bardzo często pojawia się także suchy kaszel połączony z dławieniem się kota. Nie należy bagatelizować takich objawów. Jeśli zaczynają się one nasilać lub regularnie pojawiać, to należy jak najszybciej udać się do weterynarza.

Do najprostszych metod zapobiegania temu problemowi należy regularne wyczesywanie kota. Specjalne szczotki przeznaczone do wyczesywania sierści pomogą pozbyć się włosków, które kot mógłby połknąć podczas mycia się. Większość kotów nie przepada za takimi zabiegami pielęgnacyjnymi, więc właściciel powinien uzbroić się w cierpliwość i liczyć się koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu na wyczesywanie swojego pupila.

Oprócz tego można zakupić specjalne preparaty, które mają na celu usuwanie kulek sierści z przewodu pokarmowego. Preparaty te dostępne są pod postacią maści lub suchej karmy. Popularnie substancję, która zawarta jest w tego rodzaju preparatach nazywa się odkłaczaczem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz